7 نشانه مهم برای زمان تعویض لنت ترمز خودرو

Webmaster
22 دی, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
نشانه خرابی لنت

لنت های ماشین یک قطعه مهم در سیستم های ترمز خودرو است که به منظور کاهش سرعت و توقف خودرو استفاده می‌شود. لنت‌ها به طور معمول در ترمزهای دیسکی استفاده می‌شوند و در مواقع ترمز کردن، فشار و اصطکاک را به دیسک ترمز منتقل می‌کنند تا خودرو توقف یا کاهش سرعت کند.

به عنوان یک مالک خودرو، توجه به صداها و سیگنال‌هایی که وسیله نقلیه شما به شما می‌دهد ضروری است و اهمیت زیادی دارد.ترمزها‌های خودرو یکی از حیاتی‌ترین بخش‌های سیستم ایمنی خودرو شما هستند. اگر از آن‌ها غافل شوید، می‌توانند منجر به تعمیرات پرهزینه و حتی حوادث غیر قابل جبران شوند.

 

چه زمانی باید لنت های ترمز را تعویض کنید؟

به طور متوسط، لنت ترمز باید هر 15,000 الی  30,000 کیلومتر تعویض شود، با این حال، تعداد دقیق ممکن است بسته به شرایط و سبک رانندگی متفاوت باشد. خبر خوب این است که وقتی لنت ترمز شما به پایان عمر خود می‌رسد، احتمالاً علائم جزئی را تجربه خواهید کرد که تشخیص و تعمیر را آسان می‌کند.به هر گونه مشکل در ترمزهای خود توجه کنید، مانند صدای جیر جیر، ساییدن، لرزش، زمان توقف طولانی تر، روشن شدن چراغ نشانگر لنت ترمز . رسیدگی سریع به این مسائل می تواند از آسیب بیشتر و تعمیرات گران قیمت جلوگیری کند.

  • توقف خودرو با تاخیر بعد از فشردن پدال
  • لرزش فرمان خودرو در هنگام ترمز
  • شنیدن صدای جیغ و جیر هنگام ترمز گیری
  • پایین رفتن سطح روغن ترمز
  • کشیده شدن خودرو به سمت چپ یا راست
  • لرزش فرمان خودرو در هنگام ترمز

علائمی که نشان می دهد باید لنت ترمز خود را تعویض کنید چیست؟

عامل مختلفی وجود که 6 عامل و نشانه را در این مقاله در ونو پارت برای شما قرار داده ایم که عبارت است از:

1. جیرجیر یا جیغ از ترمز

اگر لنت‌های ترمز شما به پایان عمر مفید خود نزدیک شده اند، اولین علامتی که متوجه خواهید شد صدای جیر جیر یا جیرجیر ناشی از ترمز است. صدای جیغ لنت ترمز معمولاً به دلیل فرسودگی بیش از حد لنت‌ها ایجاد می‌شود.

هنگامی که لنت‌های خودرو شما به اندازه کافی فرسوده شد، صدای ساییدن را تجربه خواهید کرد، در این زمان شروع به آسیب رساندن به دیسک‌های خود خواهید کرد و هزینه تعمیر زیادی در صورت آسیب رسیدن به دیسک ها ممکن است پرداخت کنید.

2. صدای ساییدن هنگام ترمز

همانطور که در بالا بیان کردیم، اگر در حین اعمال فشار به پدال ترمز، صدای خراش را تجربه می کنید، لنت های ترمز شما باید در اسرع وقت تعویض شوند. برخی از لنت های ترمز دارای نشانگرهای سایش فلزی داخلی هستند که به گونه ای طراحی شده اند که صدای بلندی ایجاد می کنند و به شما هشدار می دهند که زمان تعویض لنت ها فرا رسیده است.

3. لرزش هنگام ترمز

اگر وقتی پدال ترمز را فشار می‌دهید احساس می‌کنید ماشینتان می‌لرزد، به این معنی است که ترمز مشکلی دارد. احتمالاً به این دلیل است که دیسک‌ها که به توقف خودرو کمک می‌کنند دیگر صاف نیستند و باعث می‌شود ترمزها به طور یکنواخت عمل نکنند.

4. زمان بیشتری برای توقف (کشیده شدن خودرو)

توقف خودرو با تاخیر بعد از فشردن پدال یکی دیگر از نشانه‌های اصلی که نشان می‌دهد ترمزهای شما باید بررسی شوند، از دست دادن عملکرد هنگام ترمزگیری است. اگر در هنگام ترمزگیری، زمان توقف کمتر از حد ایده‌آل را تجربه می‌کنید، ممکن است به این معنی باشد که لنت‌های ترمز شما کاملاً فرسوده شده یا روغن ترمز شما کم شده است (اغلب به دلیل نشتی).

برای درک درست از آنچه در ترمزهای شما می‌گذرد، باید در اسرع وقت به مکانیک معتبر ترمز مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنید که تمام قطعات ترمز شما سالم است.

5. روشن شدن چراغ نشانگر لنت ترمز 

اکثر وسایل نقلیه جدید دارای چراغ‌های هشدار دهنده ترمز و سایر موارد در این ضمینه هستند که روی داشبورد شما ظاهر می‌شود. یکی چراغ سیستم ترمز ضد قفل (ABS) و دیگری چراغ هشدار سیستم ترمز شما است.

چراغ ترمز شما همیشه وقتی مشکلی وجود دارد روشن نمی‌شود – همچنین این چراغ هنگامی که ترمز دستی شما درگیر است روی داشبورد شما ظاهر می‌شود.

اما اگر چراغ هشدار ترمز می‌بینید و ترمز دستی شما درگیر نیست، وقت آن است که یک متخصص و مکانیک به سیستم تعلیق و ترمز شما نگاهی بیندازد تا مشکلات شما را تشخیص دهد.

 

پیشنهاد مطالعه : نقش کمک فنر در خودرو

 

6. نازک شدن و سایش لنت ترمز

یکی از راه‌های بررسی آسان لنت‌های ترمز، بررسی بصری آن‌ها از نظر سایش است. برای انجام این کار، بین پره‌های چرخ‌های خود نگاه کنید و لنت ترمز خود را پیدا کنید.

اگر به نظر می‌رسد که ضخامت آن کمتر از ¼ اینچ یا ۶.۴ میلی متر است و گرد و غبار ترمز جمع شده است، احتمالاً باید مجموعه‌ای از لنت‌های ترمز جدید را خریداری کنید.

زمان تعویض لنت ترمز

زمان تعویض لنت ترمز

7. کاهش سطح روغن ترمز

پایین رفتن سطح روغن ترمز می تواند یکی دیگر از عوامل باشد که نیاز است لنت ترمز ماشین تعویض گردد، اما کاهش سطح روغن به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که باید بررسی شود.

در انتخاب لنت مناسب برای خودرو، باید به نوع سیستم ترمز خودرو، که ممکن است دیسکی یا کاسه ای است و سبک رانندگی، شرایط رانندگی خود توجه کنید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.