5 روش کاربردی برای افزایش نور چراغ خودرو

Webmaster
17 مرداد, 1402
2 دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
تقویت نور چراغ خودرو

اگرچه چراغ‌های خودرو ساده به نظر می‌رسند اما چراغ‌های جلوی مختلفی در خودرو وجود دارد که بسیاری از افراد با نحوه استفاده صحیح و به موقع از آن‌ها آشنایی ندارند. سیستم روشنایی و نورپردازی در خودروهای سواری سبک و سنگین از لامپ‌های مختلفی استفاده می‌کند که هر کدام به منظور خاصی در بدنه خودروها نصب می‌شوند. ظاهر لامپ‌ها متنوع بوده و بر اساس طرح سازنده بر روی خودرو نصب می‌شوند.

 

روش های افزایش روشنایی خودرو 

یکی از مشکلاتی که اکثر صاحبان خودرو با آن مواجعه هستندعدم نوردهی مناسب در چراغ‌های خودرو است که افزایش روشنایی خودرو می‌تواند از طریق متدهای مختلفی انجام شود. در زیر بهترین و برخی از روش‌هایی که می‌توانید برای افزایش روشنایی خودرو خود استفاده کنید را برای شما شرح داده ایم:

هدلایت خودرو

 

1. استفاده از لامپ‌ هدلایت LED:

استفاده از لامپ‌های LED: لامپ‌های LED که تنوع مختلفی هم دارند نسبت به لامپ‌های هالوژن معمولی که بر روی خودرو به صورت فابریک نصب است روشنایی بیشتر و بهتری دارند. آن‌ها دارای نور یکنواخت و بازتاب کمتری هستند و بهترین انتخاب برای افزایش روشنایی خودرو می‌باشند.

  1. روشنایی قوی: لامپ‌های LED که در هدلایت خودروها قرار دارد دارای قدرت نوردهی بالایی هستند و به طور عمومی نسبت به لامپ‌های هالوژن و اغلب زنون، نوری با شدت بیشتر و روشن‌تر ارائه می‌دهند. این ویژگی بهبود قابل توجهی در دید در شب و در شرایط نامناسب روشنایی فراهم می‌کند.
  2.  طول عمر بالا: لامپ‌های LED عموماً دارای عمر مفید بسیار بالا هستند. آن‌ها قادرند تا چندین هزار ساعت کارکرد مستمر را تحمل کنند که در مقایسه با لامپ‌های هالوژن و زنون به طور چشمگیری بیشتر است. این ویژگی موجب صرفه‌جویی در هزینه تعویض و نگهداری می‌شود.
  3. کارایی بالا: لامپ‌های LED در هدلایت خودروها عموماً مصرف انرژی و گرمای کمتری نسبت به لامپ‌های هالوژن و گاها زنون. این به معنای افزایش طول عمر کاسه چراغ خودرو و کاهش بار مصرف باتری است.

 

لامپ سه خار فیلیپس

لامپ سه خار فیلیپس 30 درصد نور بیشتر

 

 

2. استفاده از لامپ‌های هالوژن با توان بالاتر:

استفاده از لامپ‌های هالوژن با توان بالا: اگر شما هنوز از لامپ‌های هالوژن استفاده می‌کنید، و تمایل به استفاده از سایر لامپ‌ها و یا توان پرداخت هزینه بالاتر برای خرید هدلایت خودرو و زنون ندارید می‌توانید به جای استفاده از لامپ‌های استاندارد، لامپ‌های هالوژن با توان بالا را نصب کنید. این لامپ‌ها نور بیشتری تولید می‌کنند و در نتیجه روشنایی خودرو را افزایش می‌دهند.
لامپ‌های افزایشی و لامپ هالوژن با توان ۱۰۰ وات دو دسته از لامپ های هالوژن مصرفی روی خودرو هستند که برای استفاده از لامپ‌های هالوژن ۱۰۰ وات حتما از یک برقکار، فرد با تجربه کمک بگیرید

 

 

3. استفاده از سیستم‌های نورپردازی:

استفاده از سیستم‌های نورپردازی مختلف: سیستم‌های نورپردازی شامل نورهای LED است که در اطراف لامپ‌های خودرو نصب می‌شوند. این سیستم‌ها می‌توانند نوری را که در هنگام روشن کردن فرمان، ترمز یا دیگر قسمت‌های خودرو تولید می‌شود، تقویت کنند و روشنایی خودرو را بهبود بخشند. لامپ‌های مه‌شکن خودرو نیز یکی از لامپ‌هایی است که به نور بیشتر کمک میکند اما توجه داشته باشید در هنگام مه و شرایط جوی نامناسب از آن استفاده کنید.

 

 

4. تمیز کردن چراغ های جلو:

تمیز های چراغ های جلو خودرو شامل 3 مورد است که عبارت اند از :

تقویت روشنایی خودرو

 

تمیز کردن لنزهای (عدسی ) چراغ ها:

لنزهای چراغ خودرو ممکن است به دلیل گرد و غبار کثیف و خراش‌دار  شوند که این خود عاملی بر کاهش روشنایی در خودرو است. برای رفع این مشکل، می‌توانید لنزهای چراغ جلو خودرو را به طور منظم تمیز کنید. برای این کار، می‌توانید از پاک کننده‌های خاصی که برای تمیز کردن لنزهای چراغ طراحی شده‌اند، استفاده کنید.
البته باید توجه داشته باشید که این مورد در خودروهایی که کاسه چراغ خودرو آن‌ها مجهز به عدسی و یا لنز است کاربرد دارد. در صورتی که احساس کردید لنزهای چراغ جلو کثیف شده حتما طلق چراغ را با چسب مناسب آب‌بندی کنید.

 

تمیز کردن و ترمیم طلق چراغ ها:

با گذشت زمان چراغ‌های جلو دچار زردی و تاریکی می‌شوند این موارد به دلیل آلودگی هوا، سنگ خوردگی و… است که لایه اولیه چراغ‌ها به مرور از بین می‌برد. زمانی که طلق (شیشه) چراغ‌های خودرو کثیف و خراش‌دار شود، روشنایی خودرو کاهش می‌یابد. بنابراین، تمیز کردن و پاکسازی طلق‌های چراغ می‌تواند روشنایی را بهبود بخشد. می‌توانید از کیت‌های تمیز کننده که در بازار موجود هستند، استفاده کنید.

 

پیشنهاد مطالعه: بهترین لامپ هدلایت های خودرو

 

5. استفاده از مواد شفاف کننده:

استفاده از مواد شفاف کننده مانند پولیش، می‌تواند به رفع خط‌ها و خراش‌های روی شیشه کاسه چراغ جلو خودرو کمک کند. این مواد شفاف کننده باعث افزایش شفافیت و در نتیجه به افزایش روشنایی لامپ‌های خودرو کمک می‌کنند.

روش تقویت نور خودرو

 

روش های تقویت نور چراغ جلو ماشین

تعویض باطری خودرو:

باطری خودرو ممکن است به دلیل عدم کارایی، روشنایی خودرویی را کاهش دهد. در صورتی که باطری خودرو خود را به مدت طولانی نوسانداده‌اید، ممکن است نیاز داشته باشید آن را تعویض کنید. باطری جدید، علاوه بر بهبود عملکرد خودرو، می‌تواند به افزایش روشنایی خودرویی نیز کمک کند.

 

تنظیم مجدد چراغ خودرو:

اصلاح تنظیمات چراغ خودرو: تنظیمات کاسه چراغ خودرو از جمله ارتفاع و زاویه پرتوهای نور، می‌تواند به افزایش روشنایی خودرو کمک کند. در صورتی که این تنظیمات با مشکل مواجه شده باشند، می‌توانید آن‌ها را اصلاح کرده و روشنایی خودرو را افزایش دهید.

 

بررسی سیم کشی خودرو

بررسی سیم کشی خودرو کمک بسیار زیادی به حل مشکل نوردهی خودروها خواهد کرد چرا که با فرسوده شدن سیم کشی خودرو جریان ورودی و خروجی برق به خوبی در خودرو شما گردش نخواهد داشت. با رفع مشکل سیم کشی فرسوده در خودرو و قرار دادن رله و یا آفتامات تا حدودی زیادی ولتاژ کمتری در این بین از دست خواهد رفت و به افزایش نور چراغ‌ها کمک خواهد کرد.

 

رله تقویت کننده نور چراغ ماشین

رله و افتامات خودرو جزو قطعات الکترونیکی هستند که در سیستم‌های برقی خودرو و. . . مورد استفاده قرار میگیرند. این قطعه نقش مهمی در کنترل جریان الکتریکی برای تغییر ولتاژ و انتقال آن در ماشین‌ها دارند.برخی از این قطعات به صورت مستقل بر روی خودرو توسط برقکار ها نصب می شوند.

رله در سیستم‌های برقی خودرو می‌تواند برای حفاظت از قطعات و تجهیزات مورد استفاده قرار گیرد. رله‌های حفاظتی می‌توانند در صورت وقوع خطاهایی مانند جریان بیش از حد، ولتاژ بیش از حد یا دمای بالا، سیستم را قطع کنند و از آسیب به قطعات جلوگیری کنند.

سیستم عملکرد بسیار خوب و در عین حال ساده ای در رله دیده می شود و در صورت به روز مشکل می توان آن را رفع و تعمیر کرد.

در کل، رله و افتامات به عنوان قطعات کنترلی و تغییر وضعیت در سیستم‌های برقی استفاده می‌شوند و نقش مهمی در کنترل، حفاظت و انتقال اطلاعات الکتریکی ایفا می‌کنند. البته، استفاده از رله و افتامات بسته به نوع سیستم برقی و نیازهای خاص آن ممکن است متفاوت باشد.

افزایش نور چراغ جلو پراید ، پژو 405 ، پژو 206 و سایر خودرو ها

  •  تمیز کردن لنزها و کاسه چراغ
  • تنظیم ارتفاع چراغ‌ها
  • بررسی سیم‌ها و اتصالات
  • استفاده از کیت‌های افزایش نور

نتیجه گیری

موارد بالا می توانید به افزایش نور خودرو شما کمک کند اما قوانین مربوط به استفاده از لامپ‌های مختلف در خودروها ممکن است در هر کشور و منطقه متفاوت باشند. در بسیاری از کشورها، استفاده از لامپ‌های با نور و توان بالا در خودروها مشروط به رعایت مقررات خاصی است و باید به استانداردها و مقررات مربوطه پایبند باشید.

2 دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.