دی لایت چیست و چطور از حوادث رانندگی جلوگیری می کند؟

Webmaster
13 مرداد, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
دی لایت خودرو چیست

حتما تا به امروز نام دیلایت Daylight را شنیده اید. آن‌ها همان چراغ‌های روشن در طول روز هستند که در خودروها دیده می‌شوند و همانطور که از نامشان پیداست، با وجود نور خورشید روشن می‌مانند. دلایت خودرو یکی از آپشن‌هایی است که در طول سال‌های اخیر بر روی خودروها توسط شرکت‌های سازنده به صورت استاندارد نصب و ارائه شده است. در این مقاله می‌خواهیم ببینیم که چرا از چراغ دیلایت خودرو استفاده می‌شود و چگونه به ایمنی رانندگان در جاده‌ها کمک میکند. با ما همراه باشید.

 

دیلایت خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

 

دیلایت خودرو یا Daylight که به چراغ‌های روشنایی در روز معروف هستند در قسمت جلوی خودرو در کاسه چراغ و یا روی سپر نصب می‌شوند و پس از روشن شدن موتور خودرو روشن و با خاموش شدن موتور خاموش می‌شوند.
چراغ‌های روشنایی روز (دیلایت) در واقع یک سری چراغ‌های ال‌ای دی LED کم مصرف هستند که به دلیل مصرف بسیار کم انرژی، به باتری خودرو فشار نمی‌آورند و می‌توانند مدت‌ها روشن باشند.
دلایت ماشین به دلیل اینکه در طول روز مدت‌ها روشن است به عابران و سایر رانندگان در حالتی که هوا ابری و جوی مناسبی نیست کمک میکنه تا سریع‌تر و بهتر خودرو را تشخیص دهند و این مورد بدین صورت از احتمال وقوع برخورد و تصادفات جلوگیری میکند.

در کشورهای مختلف قوانین جدید و متفاوتی در مورد روشنایی خودروها دارند. در برخی از کشورها باید از چراغ‌های مخصوص در طی روز استفاده شود و یک مورد الزامی است، به عنوان مثال در برخی از موارد چراغ‌های دیلایت خودرو باید هنگام روشن بودن چراغ‌های جلو روشن باشند، در حالی که در برخی کشورها اینطور نیست. در ایران نیز در طی سال‌های اخیر موارد و استانداردهای جدیدی برای نور و روشنایی خودروها در نظر گرفته شده است.
در هر صورت هدف از استفاده از دیلایت ماشین برای ارتقاء ایمنی عابران و رانندگان در سطح جاده خواهد بود. چراغ دلایت ماشین معمولا نور زرد یا سفید ساطع می کنند و در گوشه های چپ و راست خودرو نصب می شوند.

 

دیلایت خودرو چیست

 

 

 

تاریخچه دی لایت ماشین

تاریخچه دیلایت ماشین daylight Machine به چندین دهه قبل برمی گردد. چند ده قبل در حدود دهه ۷۰، اولین نسل از چراغ‌های روشنایی روز در کشوز کانادا و نروژ مورد استفاده قرار گرفت. در برخی از کشورهای شمال اروپا به دلیل هوای تاریک ، ابری و مه آلود آن منطقه از این چراغ‌ها به خوبی استقبال شد. اما ورود فناوری دیلایت خودرو به آمریکا تقریباً چندین سال بعد و در دهه ۹۰ اتفاق افتاد و به تدریج روی اکثر خودروها در این کشور نصب و راه اندازی شد.

استفاده از چراغ‌های روشنایی در روز به دلیل تأثیر بسیار زیاد آن‌ها در کاهش تصادفات رانندگی و عملکرد مناسب آن، در سال ۲۰۰۸ در ایالات متحده اجباری شد و پس از سال ۲۰۱۱، استفاده از دیلایت خودرو به عنوان یکی از استانداردهای صنعت خودروسازی اروپا در نظر گرفته شد.

 

مزایای دیلایت خودرو

به طور کلی لامپ‌های دی لایت daylight  دارای چند مزیت اصلی هستند که عبارت اند از :

 • بهبود ایمنی خودرو و جلوگیری از تصادفات ناشی از حواس پرتی رانندگان و عابران پیاده
 • معمولاً هنگام روشن شدن خودرو، چراغ‌های روشنایی در روز به‌طور خودکار روشن می‌شوند
 • امکان نصب به صورت غیر فابریکی بر روی انواع مختلفی از خودرو ها
 • استفاده از دیلایت برای افزایش زیبایی و نمای خودرو
 • تشخیص بهتر و آسان‌تر خودروهای دیگر در روز
 • جایگزین جدید برای  مه‌شکن و چراغ جلو خودرو در طی روز

 

پیشنهاد مطالعه: اتولایت خودرو چیست؟

 

اتولایت و دی لایت چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

نور خودکار یا اتولایت که به عنوان سیستم روشنایی خودکار در خودرو نیز شناخته می‌شود، چراغ‌های خودرو را روشن و خاموش می‌کند. در واقع زمانی که یک سنسور خودکار مخصوص تشخیص دهد که نور موجود در محیطی کم است، لامپ چراغ‌های خودرو را به طور خودکار روشن می‌شوند و در صورت بازگشت نور به حالت عادی، چراغ‌ها خاموش می‌شوند.
دی لایت ماشین یا نور روز، قابلیت روشن شدن و  تکنولوژی خودکار چراغ‌های جلو خودرو به محض روشن شدن موتور است و ربطی به میزان نور در محیط ندارد. اما چراغ خودکار همان طور که گفته شد برای روشن شدن خودکار چراغ‌های خودرو نیاز از که شرایطی نوری خاصی باشد.
در واقع می‌توان گفت که هر دو مکمل هستند و به رانندگان برای رانندگی و عملکرد بهتر بسیار کمک می‌کند.

 

دی لایت daylight

 

آیا چراغ دیلایت به باتری و سیستم برق خودرو ها آسیب وارد میکند؟

شاید برای برخی از کاربران و شما که در حال مطالعه این مطلب هستید این سوال پیش بیاید که از آنجایی که چراغ‌های دلایت خودرو همیشه روشن هستند، آیا استفاده از این آپشن جدید می‌تواند باعث بار اضافی روی باتری و خرابی زودهنگام این بخش گران قیمت خودرو شود؟

دی لایت از مجموعه‌ای ال‌ای دی‌های LED بسیار کم مصرف تشکیل شده است که در صورت روشن بودن تاثیری روی باتری خودرو و عمر آن نمی‌گذارد. چرا که بعد از روشن شدن موتور و دینام خودرو این مورد فعال میشود.
بنابراین، با خیال راحت و بدون نگرانی از اینکه دی لایت به باتری یا سیستم الکتریکی خودروتان آسیب می‌رساند، از این آپشن استفاده کنید.
در عین حال باید یک بار دیگر تاکید کرد که دی لایت daylight به طور معمول کلید روشن و خاموش ندارد (البته اگر به صورت فابریکی روی خودرو باشد). و اگر خطایی رخ دهد علت را می‌توان در رله یا سوکت و مدار مربوطه یافت.

 

انواع چراغ دی لایت ماشین 

 • دیلایت فابریک بر روی خودرو : این دیلایت ها به صورت فابریکی توسط شرکت سازنده خودرو نصب شده است مثل خودرو 207
 • دیلایت غیرفابریک : دیلایت های که در فروشگاه های لوازم جانبی خودرو توسط اشخاص نصب می شود مثل دیلایت زنبوری مانند سپر پراید دیلایت دار پلیسی ، دیلایت هفت رنگ و دی لایت گردی شکل در دور کاسه چراغ

دی لایت فلکسیبل راهنما رانینگ (متحرک) کاسه چراغ دیلایت پلیسی رو داشبوردی

 

راهنمای خرید چراغ دی لایت خودرو

اگر خودروی شما به صورت فابریکی مجهز به چراغ روشنایی در روز daylight است، نیازی به خرید چراغ روشنایی جداگانه نیست، اما اگر خودروی شما این گزینه و آپشن را ندارد، قبل از خرید باید نکاتی را در نظر بگیرید.

 • خرید از فروشنده و فروشگاه ای معتبر
 • مقاومت در برابر ضربه و مقاومت در برابر حرارت
 • ضد آب بودن LED ال ای دی
 • داشتن نور روز مناسب و کافی

 

کاربرد دی لایت خودرو در ایران

بسیاری از تصادفات جاده‌ای در جمهوری اسلامی همیشه مورد انتقاد مردم و مسئولین است. در سال‌های گذشته که خودروهای داخلی هیچ آپشن خاصی در روی خودروهای خود نداشته‌اند و علاوه بر آن خودروسازان به حذف آپشن‌های قدیمی نیز می‌پرداختند در طی بخشنامه‌های جدید دولت خودرو سازان را مجبور به استفاده از تکنولوژی جدید در خودروها کرده‌اند که دیلایت و اتولایت خودرو جز این موارد اجباری هستند.

اگرچه در ایران انگیزه‌ای برای تشویق رانندگان به استفاده از چراغ‌های روشنایی در روز وجود ندارد و بیشتر برای زیبایی نمای جلو خودرو استفاده می شود، اما در کشورهای پیشرفته مانند اروپا و آمریکا، رانندگان خودروهای مجهز به دیلایت روز هزینه مناسب و کمتری برای بیمه خودرو پرداخت می‌کنند.

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.