اتولایت خودرو (Auto Light) چیست؟ 5 مزایایی کابردی آن

Webmaster
6 مرداد, 1402
2 دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
اتولایت خودرو

استفاده از سنسورها و تکنولوژی‌های مختلف در صنعت خودروسازی جهان هر روز ابعاد جدیدی پیدا می‌کند. قبلا، این سنسورهای هوشمند بیشتر اطلاعات مربوط به شرایط فنی خودرو را برای راننده ارسال می‌کردند. این اطلاعات ضروری و مهم مانند دور موتور خودرو، اطلاعات مربوط به سطح بنزین یا فشار روغن و دمای آب از طریق این سنسورهای مورد استفاده، در خودروها برای راننده ارسال می‌شدند.
یکی از این سنسورهای جدید که محبوبیت بسیاری پیدا کرده است سنسور نور یا اتولایت خودرو است. اتولایت خودرو (Auto light) یا سنسور نور یکی از جدیدترین و گزینه‌های ضروری برای وسایل نقلیه داخلی است، بنابراین باید در مورد نحوه عملکرد در ادامه این مطالب مقالات ونو پارت و دلیل استفاده از آن در خودروها بیشتر بدانید.

 

سنسور چیست؟

سنسور فتو الکتریک یا سنسور نوری، که یک وسیله الکترونیکی است برای تعیین فاصله، وجود یاعدم وجود یک شی استفاده می‌کند. این سنسور از یک فرستنده نوری و یک گیرنده فتوالکتریک، تشکیل شده است که در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته بهتر از بدانید که سنسورها می‌توانند مغناطیسی، الکتریکی، مکانیکی و یا نوری باشند.

اطلاعات سنسورها در خودروهای جدید انژکتوری به ECU یا همان کامپیوتر خودرو منتقل میشود و پس از پردازش اطلاعات موجود از طریق صفحه پشت آمپر و یا ابزار دیجیتالی دیگر به راننده ارائه می‌شوند.

 

 اتولایت خودرو چیست ؟

اتولایت خودرو یا Automatic Headlights فناوری چراغ‌های جلو که در سال‌های اخیر در کشور ایران پیشرفت چشمگیری داشته است این مورد از جدیدترین آپشن‌های به‌کاررفته در تولیدات داخل است. این در حالی است که این مورد اصلاً برای کشورهای جهان اولی آپشن جدیدی محسوب نمی‌شود و سال‌های زیادی است که بر روی خودروهای خود این اپشن را عرضه کرده اند.

این فناوری به دقت رانندگی افراد در شرایط جوی مختلف کمک میکند چرا که راننده نیاز نیست در شرایط مختلف تمرکزش بر روی روشن و خاموش کردن چراغ‌ها باشد.

 

 اتولایت خودرو (Auto Light) چگونه عمل می کند؟

اتولایت چیست

 

این سیستم نوری خودکار «Auto light» به این شکل عمل می‌کند که سوئیچ یا اهرم تنظیم چراغ‌ها در موقعیت «خودکار» باشد سپس توسط سنسورهای خود در محلی که نصب شده میزان روشنی و تاریکی محیط را اندازه گیری می‌کند و در صورت تاریک بودن چراغ‌های خودرو را به صورت خودکار روشن میکند.

اتولایت نصب شده این امکان را دارد که روشن و خاموش شدن لامپ چراغ‌های جلو و عقب را به‌طور کامل تنظیم می‌کند.تصور کنید که در حال رانندگی در جاده‌ای هستید که تونل‌های زیادی دارند و یا پارکینگ‌ها و حتی جاده های روستایی، بابت ورود و خروج به تونل‌ها چند بار باید چراغ جلو خودروی خود را در شرایط تاریکی هوا روشن و خاموش کنید. علاوه بر این در طول روز و ابتدایی صبح یا غروب خورشید این سنسور نور هوشمند به صورت خودکار چراغ‌های ماشین شما را روشن و خاموش می‌کند.

 

اکثر چراغ‌های جلو، مه شکن و سنسورهای موجود در خودرو توسط شرکت سازنده آن تنظیم می‌شوند، گرچه برخی از کمپانی ها به مشتریان و رانندگان این اجازه می‌دهند تا قبل از روشن شدن، میزان حساسیت نور را به میزان تاریکی تغییر و تنظیم کنند.سنسور نور یا اتولایت بر روی تمامی خودروهای ساخت داخل و خارجی که در کمپانی مجهز به این سیستم نشدند قابلیت نصب را دارند.

سیستم روشنایی خودکار در برخی خودروها فقط می‌تواند نور اصلی و چراغ کوچک خودرو را در حالت روشن و خاموش قرار دهد و راننده باید به صورت دستی حالت را به نور بالا تغییر دهد یا از چراغ‌های مه‌شکن استفاده کند.

 

پیشنهاد مطالعه: هدلایت خودرو چیست؟

 

تاریخچه اتولایت ماشین

تاریخچه سنسور نور یا سنسور اتولایت چراغ ماشین به دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ برمی گردد. در آن زمان دهه ۱۹۶۰، کادیلاک اولین شرکتی بود که از گزینه چراغ‌های اتوماتیک بر روی محصولات خود رونمایی کرد. این سیستم در آن زمان Twilight Sentinel نام داشت. زیرا در آن روزها اکثر رانندگان هنگام رانندگی در شب و تقریباً سپیده دم صبح، از روشن کردن چراغ خودداری می‌کردند. البته برخی معتقد هستند که شرکت جنرال موتورز در اوایل دهه ۱۹۵۰ چراغ‌های جلوی خودکار را به نام چشم خودکار عرضه کرده است.
عدم استفاده از چراغ‌ها در حالت تاریکی باعث افزایش تصادفات ناشی ازعدم مشاهده همزمان وسایل نقلیه با چراغ خاموش پس از تاریکی هوا می‌شد. از این رو این نوآوری به بازار خودرو عرضه شد و ایمنی خودروها افزایش پیدا کرد.

 

مزایای سنسور اتولایت و سنسور نور خودرو

یکی از بهترین مزایای سنسور نور ارزان بودن قطعات آن است. در واقع هزینه استفاده و بهره برداری از این فناوری برای خودروسازان چندان بالا نیست و به همین دلیل سنسور نور بیشتر از سایر سنسورها در خودروهای امروزی و جدید رایج است.

 

سایر موارد و مزایای سنسور نور عبارتند از:

  1. کاهش تصادفات و دید بهتر با استفاده از چراغ‌های اتوماتیک خودرو
  2. توجه و هماهنگی راننده را افزایش می‌دهد و نیازی به تمرکز روی روشن و خاموش کردن چراغ خودرو ندارد.
  3. سیستم پیگیری follow me به روشن شدن مسیر پس از خروج راننده از خودرو در محیط تاریک کمک می‌کند.
  4. کمک به محافظت و جلوگیریاز تخلیه باتری خودرو که به موقع لامپ چراغ‌ها را خاموش می‌کند.
  5. برای رفع فراموش کاری رانندگانی که در مواقع لزوم از چراغ‌ها به درستی استفاده نمی‌کنند و این سیستم لامپ‌ها را روشن میکند.

 

 نقاط نصب سنسور نور خودرو 

سنسور نور که نوعی حسگر مجاورتی است با دریافت فرکانس های نوری مشخص و ارسال پالس های لازم به محرک ها که چراغ های جلوی خودرو هستند فعال می شود. در نتیجه محل قرارگیری این سنسور تاثیر مستقیمی در بهبود عملکرد و عملکرد آن دارد.

  • در جلوی داشبورد و در کنار شیشه جلو قرار دارد
  • پشت آینه وسط کابین. سنسورهای باران نیز ممکن است در این مکان قرار داشته باشند.

 

اتولایت Auto light

 

سخن آخر

در این مقاله با سنسورهای (نور خودکار) چراغ خودرو و کاربردهای آن آشنا شده ایم. اتولایت چراغ خودرو یکی از مهمترین اجزای رفاهی و ایمنی در خودروهای امروزی است که در بسیاری از کشورها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نظر شما در مورد سیستم اتولایت خودکار چیست؟

آیا خودرو شما از این قابلیت برخودار است؟

2 دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.